SIEMIECHOW.PL

PIĘKNE MIEJSCE, DOBRZY LUDZIE. ZAPRASZAMY!

202003 Sanktuarium sw Jana Pawla II w Krakowie

Duszpasterze sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach, codziennie o godz. 21:37, błogosławią Najświętszym Sakramentem z wieży widokowej Kraków, Archidiecezję Krakowską, Polskę i cały świat. Z wysokości 50 m nad ziemią, odmawiają Kompletę i błogosławią Najświętszym Sakramentem cztery strony świata. Każdego dnia zapraszają do trwania w milczeniu na osobistej modlitwie podczas błogosławieństwa o godz. 21:37.

2 luty
OFIAROWANIE PAŃSKIE
ŚWIĘTO MATKI BOSKIEJ GROMNICZNEJ
ODPUST PARAFIALNY

Kościół wspomina w tym dniu ważne wydarzenie w życiu Świętej Rodziny. Chodzi o przyniesienie małego Jezusa przez rodziców do świątyni w Jerozolimie gdzie zwyczajowo pierworodne dziecko płci męskiej było ofiarowywane przez kapłanów Bogu. To właśnie wówczas starzec Symeon, któremu Bóg obiecał że nie umrze  dopóki nie zobaczy Mesjasza, rozpoznał w niemowlęciu Zbawiciela. Ofiarowanie w Świątyni było także zakończeniem symbolicznego okresu oczyszczenia dla Maryi. Dlatego w polskiej tradycji święto nazywane jest też Dniem Matki Bożej Gromnicznej.

W kościołach wierni zapalają przyniesione ze sobą świece zwane Gromnicami. Ich płomień jest symbolem Jezusa ze względu na słowa Symeona który nazwał dzieciątko „światłem na oświecenie pogan i chwałą Izraela”. Poświęcone w tym dniu Gromnice mają chronić domostwa przed żywiołami (Polacy widzą w Maryi Tę, która sprowadziła na ziemię niebiańskie Światło i która nas tym Światłem broni i osłania od wszelkiego zła. Dlatego często brano do ręki gromnice, zwłaszcza w niebezpieczeństwach wielkich klęsk i grożącej śmierci. Niegdyś wielkim wrogiem domów w Polsce były burze, a zwłaszcza pioruny, które zapalały i niszczyły domostwa, przeważnie wówczas drewniane. Właśnie od nich miała strzec domy świeca poświęcona w święto Ofiarowania Chrystusa. Zwykle była ona pięknie przystrajana i malowana. W czasie burzy zapalano ją i stawiano w oknach, by prosić Maryję o ochronę. Gromnicę wręczano również konającym, aby ochronić ich przed napaścią złych duchów. - za www.brewiarz.pl).

Tego też dnia dnia z polskich kościołów na 10 miesięcy znikają kolędy.

Opracowała M.K.

PROFIL SOŁECKI NA FB

siemiechow link do profilu soleckiego na facebooku 600 l

PROFIL PARAFIALNY NA FB

profil facebook parfia.siemiechow m