SIEMIECHOW.PL

PIĘKNE MIEJSCE, DOBRZY LUDZIE. ZAPRASZAMY!

20180818 151418 dozynki wiejskie siemiechow przebieg uroczystosci img 6255 500px

GALERIE:  PRZYGOTOWANIE WIEŃCA  |  PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI  |  BANDERIA KONNA  |

 

Panie Boże żniwa za nami

Więc przychodzimy dzisiaj z darami

Przynosząc wieniec z kłosów uwity

Przez siemiechowski lud pracowity

 

 

Ten wieniec żniwny godło naszej Polski

To dar wdzięczności na jubileusz niepodległości

Bowiem sto lat temu Polska wolność wywalczyła

Żeby nasza wioska dziś w pokoju żyła.

 

W tym naszym wieńcu jest wiele ziaren

Niech będą Panie dla Ciebie darem

Za wolną Polskę w której żyjemy

Za orną ziemię co w niej pracujemy

 

Na kłosach zboża jest pot rolnika i krople rosy

Które ten żniwny Orzeł w górę unosi

Do nieba Panie przed Twój tron leci

Racz pobłogosławić nas dziś Twe dzieci

 

   Dnia 18 sierpnia 2018 r rolnicy i mieszkańcy Siemiechowa zebrali się w Kościele Parafialnym w Siemiechowie by podczas Mszy Świętej Dziękczynnej podziękować Bogu za tegoroczne żniwa i plony ziemi. Piękny korowód dożynkowy podjechał pod Kościół przy śpiewie Kapeli Ludowej Siemiechowianie. Zachwyt wzbudziły wystrojone konie i jeźdźcy oraz zaprzęgi konne.

 

Po wstępnym błogosławieństwie przy śpiewie pieśni „Plon niesiemy plon” korowód żniwny przyniósł przed tron Boży dary siemiechowskiej ziemi:  wspaniały wieniec w kształcie Godła Polski uwitego z okazji 100 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI, dorodny Bochen chleba, kwiaty, warzywa i owoce

 

Wszystkie te dary poprzedzone recytowanymi przez młodzież okolicznościowymi wierszami zostały złożone w darze Ołtarza na ręce Proboszcza Bogusława Cygana które je uroczyście pobłogosławił. Mszę Świętą koncelebrowali Ksiądz Proboszcz Bogusław Cygan i Ksiądz Maciej Knapik. Homilię wygłosił Ksiądz Maciej Knapik w której podkreślił wartość codziennego Chleba oraz pracę rolników często nie docenianą a jakże wartościową. Złożył też życzenia rolnikom dobrego zdrowia i błogosławieństwa Bożego. Oprawę Mszy Świętej wzbogacił śpiew Grupy Śpiewaczej oraz Kapeli Ludowej Siemiechowianie.

Była to wzruszająca i doniosła uroczystość. Doceniająca trud pracy rolników. Na zakończenie Mszy Świętej prosiliśmy o błogosławieństwo:

                            

Zapachniało dziś w kościele chlebem

Zapachniało kwiatami i owocami

Powiało radością i miłością

Sam Pan Bóg się zatrzymał nad naszą wioską

Wszystkie dary złożone w ofierze

Przynieśli tradycyjnie wychowani w wierze

Rolnicy siemiechowskiej ziemi ojczystej

Powierzając Bogu troski i radości wszystkie

Dożynki to czas dziękczynienia za bezpieczne żniwowanie

Za plony które zebraliśmy z Twej łaskawości Panie

Za dobrobyt w domu i zagrodzie

Z serca dziękujemy Tobie dobry Boże

I o twoje błogosławieństwo prosimy w pokorze.

Miłym akcentem były życzenia i podziękowania rolnikom i gościom przez Sołtysa Pana Waldemara Gądka. W serdecznych słowach podziękował wszystkim którzy przyczynili się do pięknej oprawy Dożynek, za piękny Wieniec i dary ołtarza, za zorganizowany korowód dożynkowy, a Kapeli Ludowej Siemiechowianie za piękne granie i śpiewanie. Natomiast Ksiądz Bogusław złożył podziękowanie naszemu Sołtysowi za zorganizowanie dożynek. Zgromadzeni w kościele wyrazili podziękowanie gromkimi brawami.

Po Mszy Świętej korowód dożynkowy wraz z kapłanami udał się pod Remizę O.S.P. w Siemiechowie gdzie odbyły się dalsze obrzędy dożynkowe. Występ Kapeli Ludowej, Grupy Śpiewaczej i Dziecięcego Zespołu Tanecznego Mali Siemiechowianie.

Sołtys wsi zaprosił wszystkich na Pachnący Bigos, Tradycyjny Chleb Wiejski oraz Drożdżowe Ciasto z Owocami. SMAKOWAŁY ZNAKOMICIE za co serdecznie należy podziękować gospodyniom siemiechowskim „Bóg Wam Zapłać”. Atrakcji nie zabrakło. Był obfity bufet, plac zabaw dla dzieci i muzyczka która umiliła dożynkowy wieczór. Za ten piękny czas za dobrą pogodę, a szczególnie za chleb codzienny dziękujemy Panu Bogu a za trud przygotowania dożynek podziękowanie ślemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznych DOŻYNEK AD 2018.

                                                                                     M.K.

20191111 swieto niepodlegolosci plakat

PROFIL SOŁECKI NA FB

siemiechow link do profilu soleckiego na facebooku 600 l

PROFIL PARAFIALNY NA FB

profil facebook parfia.siemiechow m