SIEMIECHOW.PL

PIĘKNE MIEJSCE, DOBRZY LUDZIE. ZAPRASZAMY!

20180818 151418 dozynki wiejskie siemiechow przebieg uroczystosci img 6255 500px

GALERIE:  PRZYGOTOWANIE WIEŃCA  |  PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI  |  BANDERIA KONNA  |

 

Panie Boże żniwa za nami

Więc przychodzimy dzisiaj z darami

Przynosząc wieniec z kłosów uwity

Przez siemiechowski lud pracowity

 

 

Ten wieniec żniwny godło naszej Polski

To dar wdzięczności na jubileusz niepodległości

Bowiem sto lat temu Polska wolność wywalczyła

Żeby nasza wioska dziś w pokoju żyła.

 

W tym naszym wieńcu jest wiele ziaren

Niech będą Panie dla Ciebie darem

Za wolną Polskę w której żyjemy

Za orną ziemię co w niej pracujemy

 

Na kłosach zboża jest pot rolnika i krople rosy

Które ten żniwny Orzeł w górę unosi

Do nieba Panie przed Twój tron leci

Racz pobłogosławić nas dziś Twe dzieci

 

   Dnia 18 sierpnia 2018 r rolnicy i mieszkańcy Siemiechowa zebrali się w Kościele Parafialnym w Siemiechowie by podczas Mszy Świętej Dziękczynnej podziękować Bogu za tegoroczne żniwa i plony ziemi. Piękny korowód dożynkowy podjechał pod Kościół przy śpiewie Kapeli Ludowej Siemiechowianie. Zachwyt wzbudziły wystrojone konie i jeźdźcy oraz zaprzęgi konne.

 

Po wstępnym błogosławieństwie przy śpiewie pieśni „Plon niesiemy plon” korowód żniwny przyniósł przed tron Boży dary siemiechowskiej ziemi:  wspaniały wieniec w kształcie Godła Polski uwitego z okazji 100 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI, dorodny Bochen chleba, kwiaty, warzywa i owoce

 

Wszystkie te dary poprzedzone recytowanymi przez młodzież okolicznościowymi wierszami zostały złożone w darze Ołtarza na ręce Proboszcza Bogusława Cygana które je uroczyście pobłogosławił. Mszę Świętą koncelebrowali Ksiądz Proboszcz Bogusław Cygan i Ksiądz Maciej Knapik. Homilię wygłosił Ksiądz Maciej Knapik w której podkreślił wartość codziennego Chleba oraz pracę rolników często nie docenianą a jakże wartościową. Złożył też życzenia rolnikom dobrego zdrowia i błogosławieństwa Bożego. Oprawę Mszy Świętej wzbogacił śpiew Grupy Śpiewaczej oraz Kapeli Ludowej Siemiechowianie.

Była to wzruszająca i doniosła uroczystość. Doceniająca trud pracy rolników. Na zakończenie Mszy Świętej prosiliśmy o błogosławieństwo:

                            

Zapachniało dziś w kościele chlebem

Zapachniało kwiatami i owocami

Powiało radością i miłością

Sam Pan Bóg się zatrzymał nad naszą wioską

Wszystkie dary złożone w ofierze

Przynieśli tradycyjnie wychowani w wierze

Rolnicy siemiechowskiej ziemi ojczystej

Powierzając Bogu troski i radości wszystkie

Dożynki to czas dziękczynienia za bezpieczne żniwowanie

Za plony które zebraliśmy z Twej łaskawości Panie

Za dobrobyt w domu i zagrodzie

Z serca dziękujemy Tobie dobry Boże

I o twoje błogosławieństwo prosimy w pokorze.

Miłym akcentem były życzenia i podziękowania rolnikom i gościom przez Sołtysa Pana Waldemara Gądka. W serdecznych słowach podziękował wszystkim którzy przyczynili się do pięknej oprawy Dożynek, za piękny Wieniec i dary ołtarza, za zorganizowany korowód dożynkowy, a Kapeli Ludowej Siemiechowianie za piękne granie i śpiewanie. Natomiast Ksiądz Bogusław złożył podziękowanie naszemu Sołtysowi za zorganizowanie dożynek. Zgromadzeni w kościele wyrazili podziękowanie gromkimi brawami.

Po Mszy Świętej korowód dożynkowy wraz z kapłanami udał się pod Remizę O.S.P. w Siemiechowie gdzie odbyły się dalsze obrzędy dożynkowe. Występ Kapeli Ludowej, Grupy Śpiewaczej i Dziecięcego Zespołu Tanecznego Mali Siemiechowianie.

Sołtys wsi zaprosił wszystkich na Pachnący Bigos, Tradycyjny Chleb Wiejski oraz Drożdżowe Ciasto z Owocami. SMAKOWAŁY ZNAKOMICIE za co serdecznie należy podziękować gospodyniom siemiechowskim „Bóg Wam Zapłać”. Atrakcji nie zabrakło. Był obfity bufet, plac zabaw dla dzieci i muzyczka która umiliła dożynkowy wieczór. Za ten piękny czas za dobrą pogodę, a szczególnie za chleb codzienny dziękujemy Panu Bogu a za trud przygotowania dożynek podziękowanie ślemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznych DOŻYNEK AD 2018.

                                                                                     M.K.

PROFIL SOŁECKI NA FB

siemiechow link do profilu soleckiego na facebooku 600 l

PROFIL PARAFIALNY NA FB

profil facebook parfia.siemiechow m

lokalna wyszukiwarka